חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

קצת על אישורי תקן

מה זה בעצם אישורי תקן?

תוכן עיניינים

אישורי תקן מיוחדים

כל מוצר במיוחד אם בא במגע ישיר עם גוף האדם בשעה שיש להפעילו או להשתמש בו דורש תקן ולעיתים גם רישיונות ואישורים ספציפיים מהמשרד הממשלתי הרלוונטי ובעיקר ממשרד המסחר והתעשייה.

בכל מדינה תקנים שונים

בבואך לייבא ו/או לייצא מוצרים עליך לדאוג לבדוק את נושא התקנים והרישיונות הנדרשים במדינה המייבאת. במשרד התקנים הישראלי ישנן מחלקות שונות המטפלות בסוגי מוצרים שונים החל מן החי והצומח וכלה במנועים אלקטרוניקה חשמל טקסטיל פלסטיקה ועוד. לכל מדינה יש החוקים והתקנים הרלוונטיים לה אך ישנם גם תקנים מחמירים אשר כוחם יפה במספר מדינות.

הטיפול בנושא התקנים והרישיונות הינו קריטי טרם נגשים לנושא השילוח והלוגיסטיקה, היות והזנחת תחום זה תתקע את גלגלי עגלת היבוא ותעלה כסף נוסף רב אשר יכול היה להיחסך עם מחשבה ותכנון תחילה. אישורי תקן בעצם נותנים אישור לכך שהמוצר הוא בטיחותי, בכך נמנע גם סיכון של תביעה או תלונה. בנוסף אישורים אלו מראים על איכות המוצר ועל כך ושניתן למכרו. כל מוצר שיוצא אל שוק המסחר העולמי צריך לעמוד בדרישות תקן מסוימות, זאת בשביל שתהיה ביקורת על המוצרים.

אישורי תקן ורשיונות יבוא

נושא תקינה נמצא בטיפול משרד התמ"ת ומכון התקנים. סמכות מכון התקנים נקבעה לפי חוק התקנים, ומטופלת על ידי המשרד התמ"ת באמצעות צווים כמו צו יבוא חופשי.
בצו יבוא חופשי, על תוספתיו מוגדרים אלו פרטי מכס דורשים תקן, אישור או רשיון יבוא.בעיון בטבלאות צו יבוא חופשי נוכל לראות, אם לפרט מכס מסוים נדרש תקן ביבוא הפריט לישראל ומהו התקן הנדרש. יש פרטי מכס שדורשים שני תקנים.
את פירוט התקן נוכל לרכוש במכון התקנים.

על מנת לקבל תקן על מוצר מסוים, אותו אנו רוצים לייבא, יש להגיש למכון התקנים בקשה מסודרת באמצעות טופס בקשה לתקן דרך סוכן המכס או בפניה עצמאית. כיום ניתן להגיש בקשות לתקנים באמצעות תוכנת מסלול/מיטב המאפשרת הגשת בקשות באמצעות מערכת האינטרנט, תוך צירוף הצרופות הרלוונטיות לבקשה. המערכת, הנמצאת עדיין בשלבי הרצה, תשלח עדכונים למגיש הבקשה בכל הנוגע לסטטוס הבקשה, עד לסיום תהליך הבדיקה.
לצורץ בקשת תקן תידרש להציג בפני מכון התקנים מסמכים המעידים על יבוא הפריט, למשל שטר מטען וחשבון ספק.
טופס ממולא כראוי וחתום, לרבות התחייבות לתשלום בגין בדיקה אם תדרש, או בגין אישור תל"ח.
• שטר מטען
• חשבון מכר
• קטלוג
• דוגמת פריט/אב טיפוס

ישנם מוצרים שניתן לבצע לגביהם בדיקת אב טיפוס ולאחר אישור אב טיפוס להתחיל ביבוא מסחרי רגיל. ישנם סוגי מוצרים בהם כל המשלוחים יבדקו (לדוגמא נעלים), אם כי בדרך כלל הבדיקה תהיה מדגמית וחלקית ותיעשה לעיתים קרובות במחסן היבואן.
ההתנהלות כיום מול מכון התקנים הינה ממוחשבת באמצעות תוכנה במסלול שנקרא מיטב.

 

בין לקוחותיינו

לקוחות מספרים

לסרטוני טיפים לשילוח בינלאומי

»

שירותים נוספים שלנו

עמיל מכס יבוא אישי רכב

עמיל מכס רכב

עמיל מכס רכב מסייע לטפל במה שנראה לפעמים כמו משימה בלתי אפשרית, לרכוש רכב בחוץ לארץ ולהביאו לארץ.  עמיל מכס יבוא אישי רכב יסייע לכם

קרא עוד »
עמילות מכס בארץ

חברות שילוח בארץ

חברות שילוח בארץ בדרך כלל מתעסקות במשלוח חבילות בתוך תחומי ישראל. עבודה חשובה וחיונית במשק, אבל היא אינה מסובכת ומורכבת כמו שילוח בינלאומי. שילוח בישראל

קרא עוד »
שליחת חבילה מארהב לישראל

משלוח ימי מארה"ב לישראל

משלוח ימי מארה“ב לישראל הוא צורת המשלוח השכיחה ביותר, למרות כי ניתן לבצע שליחת חבילה מארה“ב לישראל גם בדרך האוויר. בדרך כלל העדיפות היא לבצע

קרא עוד »