מס יבוא אישי – כל מה שחשוב לדעת

Pixabay

לתשלומי המכס ישנן שלוש פונקציות עיקריות: לשמש כמקור הכנסה, להגן על תעשיות מקומיות ולתקן עיוותים מסחריים (כלומר, להעניש בגין הצפת השוק). ההכנסות ממס יבוא אישי או ממכסים בכלל, מספקות לממשלה מקור מימון.

בעבר, היה זה התפקיד העיקרי והסיבה העיקרית להחלת מסי היבוא, אך כיום מס יבוא אישי משמש יותר כלי למדיניות סחר המגינה על תעשיות מקומיות על ידי שינוי תנאי התחרות. המכס מחיל בדרך כלל מסים נמוכים (או לא דורש כל תשלום מס), על יבוא של מוצרים עד נפח מסוים, ושיעורי מס גבוהים יותר על יבוא העולה על רמת המכסה שנקבעה בחוק.

יבוא אישי – מהו?

יבוא אישי הוא למעשה סחורה המיובאת מחו״ל על ידי אדם יחיד ומיועדת לשימושו האישי או כמתנה למסירה ובכמות שהיא סבירה לשימוש עצמי. לפי צו היבוא האישי שקבע משרד הכלכלה והתעשייה בשנת 2019, ניכר כי הוא רואה ביבוא האישי ערוץ צרכני אשר תורם להפחתת יוקר המחיה ובכוחו להגדיל את מגוון המוצרים שצרכנים יכולים לרכוש ואת ההיצע של מוצרים שונים שצרכנים יכולים ליהנות מהם.

מה קובע הצו?

צו יבוא אישי כולל גם הקלות רחבות היקף ביבוא של מגוון מוצרי צריכה וגם מסדיר את הרגולציה בענף זה. מטרת הצו היא להקל על היבוא האישי ולעודד אותו ככלי להגברת התחרות. בין היתר הצו מגדיר את היבוא האישי מבחינת כמות וסכום, ולפיו מי שמייבא סחורה ביבוא אישי, אמור לדעת כי הכמות המותרת ליבוא בצריכה אישית, היא עד 5 יחידות או עד 1,000 דולרים. בנוסף הצו מגביל את זמן האישור למוצרים הדורשים זאת.

המשרד קבע כי לגבי מוצרים שאינם בתחום התקשורת והתחבורה ודורשים אישור, זמן קבלת האישור הוא מינימום יומיים. לגבי מוצרים בתחום התקשורת והתחבורה הדורשים אישור, זמן קבלת האישור הוא 14 יום בשנתיים הראשונות, ולאחר שנתיים, לא יותר מ-5 ימים. לגבי מוצרים בתחום התחבורה שהם בעלי סימון תקינה בינלאומי, זמן קבלת האישור הוא 14 יום בשנתיים הראשונות ולאחר שנתיים, לא יותר מ-4 ימים.

הצו מתייחס גם ליבוא אישי לצורך שיפוץ או בניית בית במקרה זה ניתן לייבא כמויות גדולות יותר, כל עוד האדם המייבא מוכיח, באמצעות מסמך, שהיבוא אכן משמש לבנייה או לשיפוץ. בנוסף הצו החדש מקדם הקלות בתחומי צריכה משמעותיים, כגון:

  • חלקי חילוף לרכב
  • ציוד לבית
  • ציוד אלחוטי
  • מוצרי טיפוח
  • תוספי תזונה
  • מכשירי חשמל ביתיים

ישראל בהשוואה למדינות ה-OECD

בשנים האחרונות נמצא כי במדינות ה-OECD (the Organization for Economic Cooperation and Development), 19% מסל הצריכה של משקי הבית חשופים ליבוא, בהשוואה ל-10% מסל הצריכה בישראל. היבוא האישי הוא כלי שיכול להתמודד עם הפער בינינו לבין המדינות המפותחות, לכן לא מפתיע שהממשלה מנסה לממש את הפוטנציאל של היבוא האישי מבחינת התרומה שלו להגברת התחרותיות ולהפחתת יוקר המחייה.

פוסטים נוספים

דילוג לתוכן